Zakup gotowej spółki - wady i zalety

Zakup gotowej spółki wciąż jest na polskim rynku zjawiskiem stosunkowo nowym i mało znanym. Można jednak zaobserwować rosnące zainteresowanie taką formą rozpoczynania działalności gospodarczej. Warto jednak podejmować decyzję o zakupie z rozmysłem, biorąc pod uwagę nie tylko korzyści, ale również ewentualne ryzyko, jakie niesie ze sobą zakup spółki. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Gotowe spółki na sprzedaż – co to takiego?

Gotowa spółka przeznaczona do sprzedaży to podmiot zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ma wszystkie wymagane dokumenty rejestracyjne, a także numery niezbędne do legalnego działania, czyli między innymi NIP i REGON. Osoby, które zdecydują się na jej zakup, mogą od razu rozpocząć działalność. Nie muszą przeprowadzać czasochłonnych i skomplikowanych formalności, ponieważ kupują spółkę gotową – czyli w pełni ukształtowany podmiot prawny.

To największa zaleta takiej inwestycji. Zakup przebiega szybko (cała procedura zajmuje 1–2 dni). Natomiast zakładanie spółki od podstaw trwa znacznie dłużej i wymaga sporo czasu i wysiłku. Zwykle niezbędna jest także przynajmniej podstawowa znajomość przepisów Kodeksu spółek handlowych.

Sprzedażą gotowych podmiotów zajmują się wyspecjalizowane firmy, które przygotowują cały proces rejestracji. Przeznaczone do zakupu są spółki o różnych formach prawnych i różnych kodach PKD, czasem mają one także specjalne koncesje, licencje i pozwolenia.

Kiedy warto kupić gotową spółkę?

Biorąc pod uwagę powyższe korzyści płynące z takiej decyzji, można stwierdzić, że jest to dobry wybór przede wszystkim dla osób, którym zależy na czasie. Kupujący nie musi przechodzić przez proces rejestracyjny. Spółka jest także zgłoszona do polskiego i europejskiego rejestru VAT, dlatego konieczność ubiegania się o taki wpis także nie dotyczy nowego właściciela.

Zakup gotowej firmy jest często praktykowany przez osoby ubiegające się o dotacje ze środków unijnych. W ich przypadku przeważnie istnieje konieczność założenia takiego podmiotu, natomiast jest zbyt mało czasu na samodzielne dopełnienie wszystkich formalności.

Istnieje także możliwość zakupu gotowych spółek, które zostały zarejestrowane wcześniej i już od kilku lat istnieją na rynku. Odpowiedni staż firmy może ułatwić uzyskanie kredytu, zwykle jest też wymagany, aby wziąć udział w przetargu. Warto także wziąć pod uwagę, że od razu po podpisaniu u notariusza umowy kupna rusza sprzedaż udziałów.

Jest to zatem bardzo korzystne rozwiązanie dla osób, którym zależy na natychmiastowym założeniu działalności w takiej formie.

Jak kupić gotową spółkę?

Zalety zakupu gotowej spółki

Oprócz wyżej wymienionych zalet dokonania takiej transakcji warto wspomnieć także o innych korzyściach, czyli przede wszystkim o tym, że gotowe spółki na sprzedaż:

  • są wolne od zobowiązań,
  • są gotowe do prowadzenia natychmiast po podpisaniu umowy u notariusza,
  • nie mają historii księgowej ani podatkowej,
  • zwykle mają PKD, które pozwala na prowadzenie różnego typu działalności – w każdej branży,
  • mogą być kupowane także przez obcokrajowców,
  • mogą mieć koncesje i pozwolenia, których samodzielne uzyskanie jest czasochłonne,
  • są bezpieczne dla udziałowców, ponieważ nie odpowiadają oni majątkiem za zobowiązania spółki.

Jakie zagrożenie może nieść kupienie gotowej spółki?

Podstawową zasadą, jakiej trzeba przestrzegać podczas planowania takiej inwestycji, jest znalezienie godnego zaufania sprzedającego. To właśnie na tym etapie może wystąpić ryzyko. Niestety nie brakuje oszustów, którzy oferują na sprzedaż spółki już działające na rynku, ale z historią księgową budzącą wątpliwości, czasem też obciążone zobowiązaniami.

Należy zatem unikać przeprowadzania transakcji z osobami prywatnymi, które nie zajmują się taką działalnością zawodowo. Należy na to uważać – szczególnie, gdy nie ma się doświadczenia w takich kwestiach. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą Ci ocenić, czy spółka, którą chcesz kupić, ma „czystą historię”.

Kolejną wadą może być niedopasowanie kodów PKD do działalności, którą chce się wykonywać. Zwykle spółki oferowane na sprzedaż mają szeroki zakres PKD, mimo to może się zdarzyć, że nie obejmuje ono akurat tej dziedziny, która Cię interesuje. Warto zatem dokładnie to sprawdzić przed podpisaniem umowy. Klasyfikację PKD można zmienić, jednak bywa to czasochłonne. Jeśli zależy Ci na natychmiastowym rozpoczęciu działalności, może zatem być to sporym utrudnieniem.

Trzeba także mieć na uwadze, że choć rozpoczęcie działalności zakupionej spółki jest nieporównywalnie szybsze niż zakładanie jej samodzielnie, to nie jest w pełni wolne od formalności. Konieczne może być dokonanie pewnych zmian (dotyczących na przykład nazwy, adresu, danych wspólników), które zajmują nawet do dwóch tygodni. To także trzeba brać pod uwagę.